یادداشتهای شخصی احمدرضارحیمی

"بسم رب الشهدا و الصدیقین"
در پانزدهمین روز از ماه خدا در یکی از سالهایی که فرزندان آقا روح الله سودای آسمانها را داشتند به جرگه زمینیان پیوستم. آشنا به علوم آسمان و زمین و علاقمند به تاریخ معاصر ایران.این علاقه من را به سیاست کشاند ولی اهل سیاست نیستم، معتقدم سیاست "اهل"خودش را دارد و ما "اهلیت"آن را نداریم.منتظر انتقادات و پیشنهادات شما هستم.
arrahimi@chmail.ir
اینستاگرام
https://www.instagram.com/ahmadrrahimi

خواب در منطقه جنگی حرام است!

جمعه, ۲۹ خرداد ۱۳۹۴، ۰۱:۴۰ ق.ظ

اوضاع و احوال این روزهای غرب آسیا(خاورمیانه) و کشورهای همجوار ایران  را به دقت زیر نظر بگیرید.عربستان در بامداد ششم فروردین سال جاری جنگ با یمن را با رمز طوفان قاطع شروع می کند و هدف از این تجاوز را بازگرداندن رئیس جمهور مستعفی یمن به قدرت اعلام می کند.از روز ششم فروردین تا امروز قریب هشتاد روز می گذرد که  سعودی ها شبانه روز بر سر مردم مظلوم یمن انواعی بمب ها و گلوله ها را می ریزد و این در صورتی است که با مقاومت مردم، ارتش و جنبش انصارالله یمن  مواجه شده اند و در دست یابی به اهدافشان ناکام مانده اند. انچه که مایه تاسف است بیش از 3هزار کشته که غالبا کودکان و افراد غیر نظامی می باشد- تنها دستاورد این جنگ می باشد
در 29 اسفند سال 1381، آمریکا با کمک 29 کشور دیگر به عراق حمله کرد و از آن روز تاکنون بیش از 12 سال می گذرد که مردم عراق برای لحظه ای شیرینی امنیت را نچشیده اند و هر روز شاهد کشت و کشتار، عملیات های انتحاری ، بمب گذاری و مسائلی از این دست می باشند.طی یک سال و نیم اخیر با ورود داعش به این کشور ناامنی در این کشور چند برابر شده و هرروز مردم  بیگناه عراق به فجیع ترین شکل ممکن به قتل می رساند.انچه که در عراق مهم می باشد و اخیرا هم مقام معظم رهبری به آن واکنش نشان دادند کشاندن جنگ های نیابتی به نزدیکی مرزهای ایران می باشد که قصد دارند مرزهای ایران را بی ثبات و ناامن کنند. مع الوصف ثمره دوازده سال نا امنی در این کشور بیش از هزار کشته و آواره شدن 2/2میلیون نفر در عراق می باشد
سوریه در بین کشورهای عربی، در حوزه امنیت دچار چالش جدی می باشد. این کشورکه بیش از 4سال است که به معنی واقعی کلمه، امنیت ندارد وجولانگاه نیروهای تکفیری می باشد.اولین جرقه های این ناامنی توسط سرویس های امنیتی عربستان و اردن و قطر با کمک سران برخی از گروهها و سازمان های وهابی زده شد و به دنبال آن زمینه برای یک تحرک اعتراض آمیز علیه دولت بشار اسد فراهم شد و سرانجام داعش در این فضای ناامنی اعلام موجودیت کرد.بدیهی است سوریه این روزها در شرایط خوبی بسر نمی برد،ترس و وحشت در اکثر مناطق این کشور موج می زند. بیش از 180 روز است که استان دیرالزور در محاصره داعش بسر می برد و مردم این استان و دیگر مناطق در بدترین شرایط ممکن زندگی می کنند و روزی نیست که مناطق مختلف این کشورشاهد اعدام‌ مردم آن هم به فجیع ترین صورت- توسط داعش نباشند.طبق براوردها امار کشته ها در سوریه از 83هزار تا 110هزار متفاوت می باشد که خود گویای وضعیت اسفناک این روزهای سوریه می باشد.
ترکیه در حقیقت کانون فعالیت های نظامی داعش می باشد.چرا که ترکیه بیشترین نقش را در امر آموزش و تجهیزات نظامی داعش دارد.ترکیه به دستور ناتو و آمریکا از مدتها پیش در خاک خود با کمک افسران موساد و سازمان سیا،اقدام به آموزش نظامی و تجهیز داعش کرده است و اخیرا هم 12هزار نیروی تازه نفس را به سوریه گسیل داشته است.درواقع داعش از زمان تاسیس تا کنون سلاح های خود را از طریق ترکیه به عنوان عضو ناتو دریافت می کند.

بحرین،لبنان ،فلسطین،افغانستان  وپاکستان از جمله دیگر کشورهایی هستند که باتاخت وتازعوامل استکباری صهیونیستی در این کشورها  ثبات امنیت در نازلترین سطح خود باشد و هر روز شاهد گسترش نا امنی وکشت و کشتار مردم بی گناه، در این کشورها هستیم که توضیح بیشتر پیرامون وضعیت این کشورها در این مقال نمی گنجد.

هدف نگارنده از این مقدمه کوتاه ،در حقیقت ترسیم یک جغرافیای وحشت و نا امنی در ذهن خوانندگان می باشد تا بحث اصلی این نوشتار بر این ابتناء تنظیم شود.آنچه که از این مقدمه کوتاه باید استخراج شود این است که وضعیت امنیت ایران را با کشورهای فوق الذکرمقایسه کنیم و در جهت حفظ این نعمت ارزشمند - که عقلا و شرعا در قبال حفظ امنیت مسول هستیم- قدم بر داریم.برای تک تک آحاد امت اسلامی باید امنیت وحفظ آن ،به عنوان یک دغدغه مطرح باشد و یک لحظه هم آن را فراموش نکنیم!چرا که دشمن دائما در حال تهدید می باشد و یک لحظه هم چشم فرو نبسته .اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که در این آشفته بازار امنیت درمنطقه چگونه می توان پاسدار امنیت ایران اسلامی باشیم؟اساسا چگونه می توانیم برتقویت بنیه ی امنیتی کشور بیفزاییم وسهمی در ارتقاء آن داشته باشیم؟ به نظر راقم این سطور، ضریب بصیرت و بیداری مردم نقشی بی بدیل در افزایش امنیت  و ثبات ان دارد و در واقع مولفه بیداری و بصیرت مردم، تامین کننده امنیت در کشور می باشد.این در حالی است که  اگر اوضاع این روزهای  جامعه را مورد مداقه قرار دهید به این نکته پی خواهید برد که ضریب  هوشیاری و آمادگی جامعه درتراز با شرایط منطقه و تهدیدات دشمنان نیست. در حقیقت این طور به نظر می رسد که منطق درونی جامعه در شرایط  جنگ وتهاجم به سر نمی برد وحال آنکه مولای متقیان حضرت علی (ع) در خطبه 27 می فرماید:" به شما گفتم با دشمنان بجنگید پیش از آنکه  با شما بجنگند... به خدا سوگند با هیچ قومی در خانه اش نجنگیدند مگر آنکه او را خوار ساختتند". شاید همین یک جمله کافی باشد تا دکترین دفاعی امنیتی ما بر اساس همین اصل بسط یابد.در حقیقت این جمله ما را دعوت می کندبه بیداری و هوشیاری و اینکه یک لحظه هم نباید غفلت ورزید، و با تمام فراست تحرکات دشمن و اظهارتش را دنبال کنیم و به عبارتی از خواب سیاسی بیرون بیاییم.نگارنده باز شما را دعوت می کند به خطبه 34 نهج البلاغه که حضرت علی می فرمایند:"برای شما نقشه می کشند و شما نقشه نمی کشید.از قلمرو و اطراف شما می کاهند اما ناراحت و خشمگین نمی شوید. چشم از شما بر نمی دارند و نمی خوابند اما شما در غفلت غوطه ورید..." . امروز دشمن نگران عمق استراتژیک ایران در منطقه می باشد و در پی آن است که مانع صدور انقلاب در منطقه و جهان  شود.شاید مصداق بارز آن ، کشاندن جنگ های نیابتی به نزدیکی مرزهای ایران می باشد تا ایران هم سهمی از این آشوب داشته باشد و در پی آن جمهوری اسلامی ایران نفوذش در منطقه کاسته شود. اگر در ذهن خود اوضاع  ملتهب غرب آسیا را مجسم کنید قطعا پی خواهید برد که آرامش، امنیت و ثبات ایران بی نظیر است.بنابراین چاره ای جز پاسداری از این امنیت بی نظیرنداریم و این امر میسور نمی شود مگر اینکه با بصیرت و نگاهی ژرف اندیش  مسائل را دنبال کنیم.

هدف از این وجیزه این بود که مسولان، نخبگان حوزوی و دانشگاهی،اصحاب رسانه با تشریک مساعی در صدد افزایش هرچه بیشتر عقل امنیتی عموم جامعه باشند تا افراد جامعه صرفا مصرف گرا در حوزه امنیت نباشند وسهمی ویژه و اثر بخش در تولید امنیت ملی داشته باشند.آنچه که شایسته و بایسته است عبارتست ازهمه سطوح جامعه باید به فراخور دانش و سطح آگاهی ،ضمن اشراف به مسائل مختلف فرهنگی ،سیاسی و اقتصادی توانایی تحلیل درست این مسائل را داشته باشند تا میوه آن در ثبات بیشتر امنیت -که حفظ آن یک واجب عقلی و شرعی می باشد- چیده شود.  

  • ۹۴/۰۳/۲۹
  • احمدرضا رحیمی

نظرات  (۲)

برادر ، شما توهم توطئه داری ... چرا شماها اینطوری هستید ؟ شماهایید که کشور را به سمت جنگ می برید...جایی خبری نیست که....

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی